Funes Catana Catamaran Cruise 2024

 

Cat1

Cat2       Cat3

 

Plavba z Rogoznice - 7denní itinerář

 

Mapa

 
Během sedmidenní platby určitě stojí za to navštívit následující ostrovy: Šolta, která je turistům méně známá, Vis - ostrov zamrzlý v čase, celosvětově známé ostrovy Brač a Hvar, klidný ostrov Šćedro, a pokud ještě zbyde čas, zařaďíme do programu svěží zelený ostrov Korčula a sousední, téměř nedotčený ostrov Lastovo.

Na ně jen tak nezapomenete!


Navrhovaná 7denní trasa plavby: Rogoznica- Šolta (Šešula/Jorja) pokud nám dají loď pozdě a nebudem stíhat byla by první zastávka Otok Drevnik Veli - Vis (Komiža) - Šćedro (Manastir) - Hvar (Vrboska) - Brač (Milna) - Rogoznica


Jedem v hlavní sezóně, takže všude budou mraky lodí, jako je nejfotografovanější středomořská pláž Zlatni Rat na ostrově Brač nebo modrá jeskyně Biševo. Takže možná že spoustu z navrhovaných míst necháme na jindy.
Předpoklad týdenní plavby 160-180 námořních mil (nm).


1. den (sobota):  Rogoznica- Šolta (Šešula/Jorja) (20 nm) případě Otok Drevnik Veli
2. den (neděle):  Šolta - Vis (Komiža) (24 nm)
3. den (pondělí): Vis - Stiniva (Vis) - ostrov Šćedro (32 nm)  
4. den (úterý): Šćedro - pláž Dubovica na ostrově Hvar nebo ostrov Pakleni se zátokou Soline/Vinogradišće - Hvar (Vrboska) (35 nm  
5. den (středa): Hvar (Vrboska) - Brač (Blača) - Brač (Milna) (21 nm)
6. den (čtvrtek): Brač - Šolta (Ragač) – Rogoznica (20 nm)
7. den (pátek):  Rezerva na Lastovo případně nějaké jiné zdržení

1. den (sobota) – Rogoznica - Šolta (Šešula/Jorja) – 18 nm

Sobota je při každé plavbě jiná a záleží v kolik nám dají loď. Navrhuji se v jedné z nejhezčích marin Chorvatska Marina Frapa moc nezdržovat. Pokud bude zájem můžeme Rogoznici věnovat další sobotu až se budeme vracet. (Ale všichni jsme tam byli už asi milionkrát a jistě ještě budem)

Vyrazil bych co nejdříve směr Šolta.

Zůstaneme v jedné ze severních zátok, Stomorské nebo Nečujamské. Pokud máte rádi písečné pláže, určitě se vám bude líbit malá a skrytá zátoka Šipkova. Nejkrásnější a prázdnější pláže najdeme na jižní straně ostrova; doporučují se zátoky Tatinja, Jorja a Stračinska.

Šolta je známá výborným vínem - místní červené víno Dobričić, které se vyrábí z místních hroznů. Kromě vína se doporučuje ochutnat i místní rozmarýnový med, který bude vděčným suvenýrem.

Maslinica                                                                                                                                                                          Marína Maslinica

Pokud se nám nebude chtít nocovat v přístavu, můžeme zakotvit na bójce v sousední a dobře chráněné zátoce Šešula.

Můžeme i na sever do Nečujam (kotvení s kotvou) a Stomorsk (kotvící šňůry).

Na jižní straně ostrova, v zátokách Tatinja, Senjska a Stračinska, můžeme spustit kotvu a přivázat loď ke břehu. Ani jedna ze zátok ale není chráněna před jugem.

Znalci doporučují zátoku Jorja, kde je možné zakotvit na bójce zdarma, když půjdem do místní konoby Lero. Zátoka Jorja je navíc výjimečným místem pro přespání. Odměnou za tuto plavbu nám bude úchvatný výhled z restaurace na kopci.

2. den  (neděle) - Šolta - Vis (24 nm)

Ostrov Vis byl velkým překvapením při naší nedávné plavbě, kdy jsme zjistili že je celý protkán nejrůznějšími tajnými chodbami. kryty a bunkry z dob kdy byl až do roku 1989 vojenskou základnou a byl tedy veřejnosti uzavřen. Dnes se zdá, jako by se zde zastavil čas.

Turistická střediska, velké hotely i rozlehlé pláže zde chybí – na ostrově najdete nedotčenou přírodu, zažijete dlouhou rybářskou tradici a navštívíte několik nejkrásnějších pláží v zemi. (mimo jiné i bunkry na ponorky)

Ti co s námi plují pravidelně například o maďarské zátoce (objevenou léta páně 2022 mořeplavcem Milanem Pupíčkem Tichým ) slyšeli nejednu legendu….

Místa, která stojí za návštěvu :

Přístavní městečko Komiža si vás získá svou přátelskou atmosférou, vynikajícími rybami a místními víny vugava a plavac. Komiža byla založena již ve 12. století benediktinskými mnichy a přístav si svou starobylou atmosféru zachoval dodnes. Za návštěvu stojí také město Vis na opačné straně ostrova. Mimochodem, oba tyto přístavy posloužily jako kulisy při natáčení pokračování filmu Mamma Mia.

Vis je známý svými rozmanitými plážemi na každém kroku – narazíme zde na oblázkové, skalnaté, písečné i několik nudistických pláží. Pokud nám následující den zbude trochu volného času, navštivíme divokou a romantickou zátoku Stiniva a její pláž, která je dlouhodobě hodnocena jako jedna z TOP pláží v Evropě. Jakmile se tam ocitneme, můžete pozorovat zajímavý úkaz - polovina pláže je kvůli útesu vždy ve stínu.

StinivaPláž Stiniva

Čistotu ostrova podtrhují četné místní vinice, citrusové a olivové háje, exotické palmy a borovice, jejichž vůně nás bude doprovázet po celou dobu pobytu na Visu.

Určitě opět zavítáme na ostrov Biševo s úžasnou Modrou jeskyní, která na vodní hladině vytváří kouzelnou scenérii. Když už tam budeme, můžeme se podívat na zátoku Biševska Luka skrásnou písečnou pláží a restaurací.

Bisevo                                                                                                                                                                       Modrá jeskyně Biševo

Další krásná jeskyně, Zelená, se nacházína malém sousedním ostrově Ravnik. Největší jeskyni na ostrově Vis je Kraljičinu (Královnina jeskyně). Nachází se v severní části ostrova, nedaleko zátoky Oključina. Zátoku s jeskyní, malou oblázkovou pláží a poloprázdným městečkem můžeme navštívit cestou ze Šolty do Komiže.

 

Jestli budem chtít na Komiži povečeřet, tak jedině v restauraci Jastožera, která je známá svými čerstvými humry, které si můžeme sami vybrat.

3. den (pondělí) - Vis - záliv Stiniva - Šćedro (32 nm)

V překladu znamená název ostrova Šćedro „štědrý“. Tento malý ostrov vás štědře odmění svou úchvatnou krásou a divokým charakterem. Navíc má Šćedro díky absenci aut, trajektů a chráněné přírodě pověst nejklidnějšího chorvatského ostrova.

Kotviště:

Můžeme zůstat v Manastir nakotvící bóji (visí z ní 3 metry dlouhá kotvící lana) a pro jistotu si rezervovat místo v místní restauraci Moster. Odtud se dostaneme ke zřícenině starého dominikánského kláštera ze 16. století. Zátoka je ale blbě chráněná proti větru tak uvidíme, jak bude počasí.

Konoba Moster v zátoce Manastir nás příjemně překvapí místními surovinami, čerstvě ulovenými rybami a domácím vínem. Konobu provozují dva bratři, kteří zde žijí po celý rok a provozují ekologicky uvědomělý a udržitelný podnik. Tato restaurace proto bohužel nepatří mezi nejlevnější.

Další známou zátokou v oblasti je zátoka Lovišće, vnoci nás však mohou obtěžovat silné poryvy větru. V takovém případě je bezpečnější zakotvit v západním cípu zátoky

Lovisce záliv Lovišće

 

4. den (úterý) - Šćedro - Hvar (Vrboska) nebo Pakleni (35nm)

Tady bude delší přeplavba. Trasa povede ze Šćedra směrem k sousednímu Hvaru, a pokud bude vše v pořádku a plavba bude bezpečná, zastavíme se na souostroví Pakleni. Říká se, že Plavba kolem Hvaru by prý při poznávání jeho zátok a měst měla stát za týdenní plavbu....

Tak to budeme muset urychlit smile

Místa, která stojí za návštěvu :

Hvar je považován za krále mezi dalmatskými ostrovy. Nejkrásnějšímu a nejoblíbenějšímu chorvatskému ostrovu Hvar se také přezdívá „levandulový ostrov“, protože se na něm všude prodávají levandulové sáčky.

Bujná vegetace a největší počet slunečných dní z něj dělají skutečnou chorvatskou Madeiru.

Hvar                                                                                                                                                         Ostrov Hvar s Paklenými ostrovy

Cestou do cílové destinace se můžeme zastavit v malé zátoce Dubovica na jižní straně Hvaru a vykoupat se v moři. Ideálně v zátoce Vinogradišće s písečnou pláží (poplatek za bójku se ale vybírá i za krátký pobyt) nebo se můžeme vydat do zátoky Solina na ostrově Svatý Kliment. 

Název souostroví Pakleni je občas překládán jako Pekelné ostrovy, což je matoucí, protože ostrovy tomuto názvu ani trochu neodpovídají. Klidné Pakleni jsou úchvatné, rajské ostrovy, jejichž název je odvozen od slova paklina - borovicová pryskyřice, kterou se natírají lodě.

Nejkrásnějšími městy na ostrově Hvar jsou Hvar, Stari Grad, Vrbovska, Jelsa a Sučuraj.

Hvar je rušné město večírků, navštěvované i celebritami, přesto si zachovává svůj nezaměnitelný starobylý půvab. Město Stari Grad je jedním z nejstarších evropských měst a ve srovnání s Hvarem je podstatně klidnější. Vrbovska i Jelsa jsou malebné a klidné přístavy. Sučuraj je díky své poloze na východním cípu ostrova často přehlížen, proto jde o o ideální cíl pro ty, kteří dávají přednost komorním městečkům.

Na východní straně ostrova Hvar se doporučuje navštívit malebné zátoky Mrtinovnik, Smarska a Pokrivenik.

Kotviště :

Pokud počasí dovolí vyrazíme do přístavu Marina Vrboska na ostrově Brač. Můžeme si vybrat buď městské molo, nebo vzdálenější a dražší marinu ACI. Město Vrboska dostalo přezdívku „Malé Benátky“ pro svůj renesanční styl a četné malé mosty přes kanál. Nachází se zde také pěkný kostel připomínající pevnost s výhledem do okolí.

Pokud nebudeme stíhat zvolíme kratší vzdálenost, můžeme přenocovat v jedné ze zátok na ostrovech Pakleni. Konkrétně na ostrově Svatý Kliment doporučuje se místo kotvení ve věčně přeplněné zátoce Vinogradišće zůstat v zátoce Solina, kde si můžeme loď zajistit kotvou nebo použít kotevní bóji. Několik bójí patří příjemné restauraci Paradiso.

Můžeme se také rozhodnout pro marinu ACI Palmižana v severní části ostrova Svatý Kliment.

Pokud vám noční život města nevadí, je krásný Hvar dobrou volbou pro přenocování, ale již v brzkých odpoledních hodinách je zde nedostatek místa.

Stari Grad, který mnozí označují za nejkrásnější město na Hvaru, nabízí dobré kotviště s vodou a elektřinou.

5. den (středa) - Vrboska - Milna (21 nm)

Pokud by, jsme přenocovali v přístavu Vrboska, naším dalším cílem je ostrov Brač a staré rybářské městečko Milna. Ostrov Brač je proslulý svou fenomenální pláží Zlatni rat - největší pobřežní atrakcí a nejnavštěvovanější pláží v Chorvatsku. Pokud by, jsme naopak přenocovali na ostrovech Pakleni nebo ve městě Hvar, může být naším konečným cílem Vrboska.

Místa, která stojí za návštěvu :

Říká se, že když už jste na ostrově Brač, měli byste si alespoň na chvíli odpočinout na písečné pláži Zlatni rat. Nejlépe však mimo sezónu. Brač je možná nejznámější také díky zářivě bílému vápenci, který zdobí Diokleciánův palác ve Splitu. Byl také použit na stavbu mnoha místních domů. Jako nejvýše položený ostrov v Jaderském moři nabízí Brač možnost výletu na horu Vidova Gora. Po výstupu budeme odměněni výhledem na nádherné pláže a nedaleký Hvar.

Zlatni-rat                                                                                                                                                Nejnavštěvovanější pláž v Chorvatsku - Zlatni rat

Oblíbené destinace, jako jsou města Milna, Sutivan a Supetar, potěší milovníky historických a rybářských přístavů. Místní gurmánskou specialitou ostrova Brač nejsou ryby, ale jehněčí maso. Jeho chuť ještě lépe vynikne v kombinaci s místním červeným vínem. 

Pokud se na Brači zdržíme déle, v zátoce u osady Murvica leží romantická pláž s tajnou Dračí jeskyní.

Draci-jeskyne                                                                                                                                                                           Dračí jeskyně

V ní se nacházejí vyřezávané náboženské malby, jejichž autor a význam zůstávají záhadou. Jeskyně je před veřejností uzamčená, je nutné si předem domluvit prohlídku s místním průvodcem. Vzhledem k tomu, že prohlídka a túra trvají dohromady přibližně 4 hodiny, doporučuje se návštěvu této atrakce v případě delšího pobytu na Brači.

Kotviště :

Kotvení v blízkosti pláže Zlatni Rat je zakázáno. Cestou z přístavu Vrboska můžeme zakotvit v Bolu, oblíbeném prázdninovém letovisku, a odpočinout si na známé pláži. Zátoka Blača je pěkné a neobydlené místo vhodné ke koupání nebo přenocování. Bývalý klášter Blača Hermitage je vzdálen pouhých 45 minut chůze.

V Milně můžeme přenocovat v přístavu Vlaska nebo ACI Marina Milna. Oba přístavy jsou dobře chráněny před všemi větry. V blízkosti mariny Vlaska je dokonce pěkná pláž, kde se můžeme příjemně večer vykoupat.

 

6. den (čtvrtek) - plavba směrem do Rogoznice (20 nm)

Zastávky na koupání jsou např. zátoka Bobovišće (kotvící bóje) nebo Stipanska.

7. den (pátek)  - ???  

Záměrně jsem se snažil program našlapat do čtvrtka nechat nám jeden den k dobru.

Ale klidně to nechám na příště až si půjčíme třeba loď v Dubrovníku.

Rád bych si totiž splnil dávný sen a to navštívit Lastovo - nejodlehlejší obydlený ostrov v Chorvatsku.

Můžeme plout např. podle následujícího itineráře: Rogoznica – Brač-Vis - Korčula Vela Luka - Lastovo (Zaklopatica) - město Korčula - ostrov Šćedro - Hvar (Hvar nebo Vrboska) nebo Brač (Milna) - Rogoznica.

Lastovo

Lastovo

 Na plavbu se těší:

Mira

1.kapitán Míra (Funes)

Miilan

2.kapitán Milan (pupíček)

Joza

1.důstojník Joža

Jaké jsou možnosti ubytování?

Libovolný obsah, pravý panel, box 2.

Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui.